Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Çocuk Psikolojisi
Site İçi Arama

 

Çocuğum İlkokula Hazır mı

Çocukları ilkokul seviyesine gelen ailelerin hepsini tatlı bir telaş alır. Okullar, öğretmenler araştırılır, fakat en önemli husus ise çocukların ilkokul için hazır olup olmamaları hususudur.

Çocuklarda Sosyal Fobi

Çocuklarda aşırı utangaçlığın ilerleyen safhalarında beraberinde getirdiği istenmeyen bir ruh halidir sosyal fobi. Utangaç çocuklar alıştıkları durumların dışındaki farklı durumlarda veya

Drama Dersi ve Çocuk Gelişimine Etkileri

Drama bir sözcüğü, bir kavramı, bir davranışı, bir tümceyi, bir fikri ya da yaşantıyı veya bir olayı, tiyatro tekniklerinden yararlanarak oyun ya da oyunlar geliştirerek öyküleştirmektir.

Çocukların Çizmiş Oldukları Resimlerin Anlamları

Duvarları Saydam Olan Ev: Çocuğun yaşamını ve canlılığını ifade eder. İçini Göstermeyen Duvar: Karamsarlığı, yaşam ifadesindeki güçlükleri, kendini anlatmakta

Büyük Kardeşlere Yaşından Büyük Sorumluluklar Vermeyin

Büyük kardeş, küçük kardeş ilişkileri aileler içerisindeki en hassas konulardan birisidir. Büyük kardeşler küçüklerine örnek olurlar, yol gösterirler ve bir nevi hayata hazırlarlar. Anne ve babalar ise bu durumda bazen sınırları zorlayabilir ve çocukların omuzlarına olması gerekenden fazla yük yükleyebilirler.

Çocuklar Kardeşlerinin Doğumuna Nasıl Hazırlanmalıdır

Anne ve babaların en çok hassas oldukları konulardan birisidir çocuklarını bir kardeşleri olacağına hazırlamak. Büyük kardeşler için de aslında çok önemli bir olaydır bu. Hayatları değişecek, artık yalnız olmayacaklar.. Yemeklerini, kıyafetlerini, belki odalarını, anne ve babalarının sevgisini paylaşmak zorunda kalacaklar.

Çocuklarda Özsaygı

Özsaygı kolaylıkla anlaşılabileceği üzere kişinin kendisine duyduğu saygı anlamına gelmektedir. Yani başka değişlerle kendini sevmek, kendine değer vermek, kendini saymak, kendine önceli vermek, kendi ihtiyaçlarını göz önüne almak ve onları gidermek için çaba sarf etmektir.