Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anne ve Babalara
Site İçi Arama

 

Çocukların Gelişimi ve Eğitimi İçin Anne ve Babalara 50 Öneri

1- Hayatınızı Planlayın;Plan düzenli bir hayatın ilk kuralıdır ve uygulandığında başarıyı da beraberinde getirir. Anne ve babalar çocuklarının günlük, haftalık ve aylık olarak yaşamlarını planlamalıdırlar

Özel Okul Öğrenci Teşviki Nedir

Özel Okul Öğrenci Teşviki Milli Eğitimin devlet okullarındaki yoğunluğu azaltmak ve özel okullarda öğrenin görenleri rahatlatmak amacı ile 2014 senesinde başlatmış olduğu bir uygulamadır.

Okulun Uzaklığı Başarıyı Etkiliyor mu

Anne ve babaların okul seçimlerinde dikkat ettikleri önemli kriterlerden birisi okulun eve olan uzaklığıdır. Büyük şehirlerde baş gösteren bu sorun kırsal alanlarda da zorunlu olarak kendini gösterebilmektedir.

Veli Toplantısı Sonrası

Veli Toplantıları okulların öğrenciler ve okul hakkında velilere bilgiler verdiği değerlendirme toplantılarıdır, bu toplantılarda anne ve babalar çocuklarının öğretmenleri ile birebir görüşebilir ve eğim durumları hakkında bilgi alabilirler.

Çocuklarınıza Verdiğiniz Destek Baskıya Dönüşmesin

Anne ve babaların ortak beklentisidir çocuklarının başarılı olması, bu amaç doğrultusunda çalışırlar ve çocuklarını yönlendirirler. Daha küçük yaşlarda başlar bu beklenti, her anne ve baba kendince metotlar geliştirir bu koduna.

Çocukların Zekalarını Geliştiren Oyunlar

Oyun çocukların gelişimleri açısından çok önemli bir unsurdur ve son zamanlarda çocuk gelişim uzmanları tarafından da sık sık bu konuda vurgular yapılmaktadır. Beden gelişimlerinin yanı sıra hafızalarını ve zihinsel gelişimlerini

Çocuklar Ne Kadar Bilgisayar Kullanmalı

Geçtiğimiz yıllarda bilgisayar çocuklar için yararlı mı zararlı mı tartışmaları yapılırken bu tartışma günümüzde çocuklar bilgisayarı ne kadar kullanmalı şeklinde değişti. Bunun sebebi artık hemen hemen her evde bir bilgisayar var durumuna gelmiş olmamız.

Çocukların Güzel Konuşması için 20 Önemli Öneri

1- Çocukların her tür ihtiyaçlarını zamanında karşılayın.

2- Çocuklarınızın sizden en büyük ihtiyaç ve beklentileri olan sevginizi ondan esirgemeyin. Özellikle babaların yapmakta zorlandığı sevgilerini gösterme durumunu mutlaka çocuklarınıza hissettirin. Onlardan gelen sevgi yaklaşımlarına olumlu karşılık gösterin.

Çocukların Okulda Neler Yaptığını Anlayabileceğiniz 25 Soru;

Çocuklar okuldan geldiklerinde hemen hemen her evde başlar aynı sorular. “Bu gün ne yaptın, bugün nasıl geçti, bugün ne yedin” gibi sorular sürekli sıralanır. Fakat anne ve babaların ortak şikayeti de çocuklarından bu sorulara geri dönüş alınamamasıdır.

Okullardaki Zorbalığı Önlemek İçin Veliler Neler Yapmalıdır;

Okullarda öğrencilerin veya eğitimcileri gösterdikleri zorbalık çocukları olumsuz etkilemektedir. Ne kadar kontrol altına alınmaya çalışılsa da bu konuda gözden kaçan hususlar olmaktadır.

Sorgulayan Bir Çocuk Yetiştirmek;

Çocuklarınızın daha başarılı, daha iyi bir gelecek sağlayabilmesi için iyi bir eğitim alması gerekmektedir, bunun için verileni ezberci bir şekilde almamalı aksine onu sorgulayabilmelidir.

Çocuklarımız Okullarda Neden Sağlıklı Beslenemiyor ?

Okullardaki beslenme konusunda birçok araştırmalar yapılmıştır. Bunun sebebi ise anne ve babaların ortak olarak “çocuklarımız okullarda sağlıklı beslenemiyor” düşüncesi olmuştur.

Eğlenceli Beslenme Çantaları

Özellikle annelerin ilgilerini çekecek bir yazı ile karşınızdayız, çocuklarımızın beslenme çantalarını nasıl daha eğlenceli yaparız onu göreceğiz şimdi.

Veli Rekabetinden Uzak Durun

Veli rekabeti çocukları olumsuz etkileyen durumlarda bir tanesidir. Özellikle özel okullarda çok daha sıklıkla görülmektedir. Veliler çocuklarının eğitimleri için akranlarının anne ve babaları ile kendilerini bir rekabete sokmaktadır ve maalesef ki bu rekabet ortamında en çok etkilenen çocuklar olmaktadır.

Okullarda Yapılan Doğum Günü Partisi

Doğum günü partileri son zamanlarda moda haline gelmeye başlamış durumda. Özellikle de doğum günü okul gününde ise bu partilerin okullarda yapılması da gelenek haline geldi. Hatta hafta sonları olan doğum günleri de hafta içerisinde kutlanılmaya başlanmıştır.

Çocuk Gelişiminde Riskin Yeri

Risk çocukluğun bir parçasıdır ve çocuk eğitim metotlarında sık sık kullanılan bir kavramdır. Anne ve babaların ise çocuklarının gelişimleri sırasında kullanmaktan en çok çekindikleri kavramdır aslında. Her anne ve babanın kafasında aynı düşünceler vardır, nasıl ve ne kadar risk almalıyım.

Çocuklarınıza Söylemekten Kaçınmanız Gereken 12 Şey;

Birçok anne ve babanın çocuklarına “keşke söyle söylemeseydim” dediği birçok sözcük vardır bu pişmanlığı yaşamıştır. Fakat zamanı geri almak mümkün olmadığı için bu pişmanlıklarını geri alamazlar.

Çocuğunuzun İsteklerini Ertelemeyin

Yaz tatilinde bütün gün evde sıkılmış ve babasını bekleyen bir kız çocuğunun hikayesidir bu hikaye. Gün boyu babasını beklemiştir ve nihayet babası eve gelmiştir. Çocuk babası ile bir şeyler yapmak ve vakit geçirmek istemektedir çünkü onu çok seviyordur ve onunla vakit geçirdiği zaman çok mutlu oluyordur.

Kriz Zamanlarında Anne ve Baba

Anne veya baba olmak zor zanaattır. Sabır ister, irade ister, düşünce ister, ister de ister. Her anne ve baba çocuklarının, onların sınırlarını zorladığı zamanlar olmuştur mutlaka. Bu durumlar ev içerisindeki kontrol duygunuzu tehdit edebilir veya diğer çocuklarınızın gözünde zayıf görünme korkusu yaşatabilir.

Bir Veli Hatası: Çocuğunuzun Unuttuklarını Okula Siz Getirmeyin

Çocuklarına karşı korumacı olmak, onların hatalarını telafi etmek anne ve babaların kişilik özelliklerindendir. Fakat anne ve babalar bunu yaparken çocuklarının gelişimlerini nasıl etkiliyorlar hiç düşünmüş müdür acaba?

Çocuğunuzun Öğretmeninden Memnun Değilseniz Yapmamanız Gerekenler;

Anne ve babalar için çocukları çok önemlidir, onlar hayatlarını çocuklarının geleceklerine adamışlardır. Bu sebeple de birçok konuda çok hassas ve seçici olabilirler.

Çalışan Anne ve Babalar için Yarıyıl Tatili,

Yarıyıl tatili çocuklar için gelmesi ip ile çekilen ender zamanlardan biridir. Yaklaştıkça çocukları bir mutluluk ve huzur kaplar. Bazı anne ve babalar içinde öyledir aslında. Yorucu ders programına 2 hafta ara verilecek, hem çocuklar dinlenecek hem de kendileri